Skip to main content
RĪGAS TINTE

Tetovējuma kopšana

26/10/2023
DALIES:

Rīgas Tinte: ceļvedis tetovējuma kopšanā

Pareiza tetovējuma kopšana ir ļoti svarīga tetovējuma izskatam un ilgmūžībai, kā arī tavas ādas veselībai kopumā. Šī rokasgrāmata ir zināšanu apkopojums, kas izstrādāts, lai sniegtu tev visprecīzākās un efektīvākās tetovējuma kopšanas metodes.

Pirmās 48 stundas

Tūlītēja kopšana

Pirmās 48 stundas ir ļoti svarīgas, lai noteiktu, cik labi tetovējums sadzīs. Tiklīdz meistars ir pabeidzis tetovējumu, tava āda sāk dabisko dzīšanas procesu. Tev tiks uzlikts pārsējs, lai aizsargātu svaigo tetovējumu un novērstu infekciju. Turi šo pārsēju vismaz pāris stundas, bet ne ilgāk kā 12 stundas. Mērķis ir saglabāt vietu tīru un pasargāt to no baktēriju iedarbības.

Pārsēji

Tetovēšanas nozarē tiek izmantoti dažādi pārsēju veidi, un katram no tiem ir savi plusi un mīnusi. Tradicionālā metode ietver plēves izmantošanu, kas ir efektīva, bet citreiz tai var būt nepieciešama bieža maiņa. Dažas studijas dod priekšroku “otrās ādas” produktu izmantošanai, piemēram, Tattoomed vai Dermalize. Tās ir līmplēves, kas nodrošina “elpojošu barjeru”, aizsargājot tetovējumu un vienlaikus ļaujot ādai sadzīt. Mākslinieks jums sniegs norādījumus par to, kas vislabāk atbilst viņa tetovēšanas metodei.

Tetovējuma mazgāšana

Pēc pārsēja noņemšanas ir pienācis laiks pirmajai tetovējuma vietas mazgāšanai. Izmanto remdenu ūdeni un maigas ziepes bez smaržvielām. Maigi nomazgā tetovējuma krāsu un asinis, pēc tam nosusini vietu ar tīru dvieli. Izvairies no karsta ūdens lietošanas, jo tas var atvērt poras un, iespējams, izraisīt tintes izbalēšanu. Tāpat izvairies no tetovējuma berzēšanas; pieskārienam jābūt vieglam. Atceries, ka pirmās 48 stundas ir ļoti svarīgas. Tavs tetovējums būtībā ir atvērta brūce un pret to ir jāizturas ļoti uzmanīgi, lai novērstu jebkādu infekciju un nodrošinātu, ka tas labi sadzīst.

1. nedēļa: Iespējams, svarīgākais posms

Ikdienas tīrīšana

Pirmā nedēļa tetovējumam ir ļoti svarīgs periods. Ikdienas mazgāšanas rutīnai jābūt konsekventai, bet ne pārmērīgai. Pārmērīga tīrīšana var atņemt ādai tās dabiskās eļļas, kas ir būtiskas dzīšanai. Pietiek ar divām mazgāšanas reizēm dienā – vienu reizi no rīta un vienu reizi pirms gulētiešanas. Izmanto remdenu ūdeni un maigas ziepes bez smaržvielām. Nosusini tetovējumu ar tīru dvieli.

Mitrināšāna

Pēc mazgāšānas ir pienācis laiks mitrināt tetovējumu. Pareiza ziede vai losjons var būtiski ietekmēt tetovējuma dzīšanu. Nekādā gadījumā nelieto vazelīnu vai līdzīgas ziedes, jo to lietošana var aizsprostot poras un ietekmēt tetovējuma krāsu. Izvēlies specializētu tetovējuma kopšanas līdzekli vai hipoalerģisku losjonu bez smaržvielām. Uzklāj to plānā kārtā – ādai jābūt iespējai elpot. Pārmērīga mitrināšana var izraisīt tādas problēmas kā baktēriju vairošanās. 

Infekcijas pazīmes

Lai gan ir normāli, ka tetovējums pirmajās dienās ir nedaudz apsārtis un pietūcis, jebkurš pārmērīgs apsārtums, karstums vai strutas var liecināt par infekciju. Ja izjūti spēcīgu niezi, novēro ādas izsitumus vai, ja tetovējuma vieta ir neparasti silta, nekavējoties sazinies ar savu meistaru vai ģimenes ārstu.

2. nedēļa: Dzīšanas fāze

Otrajā nedēļā tu pamanīsi, ka tetovējuma krevele sāk lobīties. Tā ir dabiska dzīšanas procesa daļa. Neplēs kreveli, citādi var gadīties, ka ar kreveli iznāks ārā arī daļa no tetovējuma krāsas. Ļauj krevelei nokrist dabiski. Ja kāds kreveles gabals tomēr nejauši atdalās, nomazgā šo vietu un uzklāj plānu kārtu tetovējuma kopšanas līdzekļa.

Nieze

Nieze – droša zīme, ka tetovējums dzīst. Šī mēdz būt neticami kaitinoša sajūta! Atturies no vēlmes kasīt tetovējumu. Kasīšana var izraisīt tintes izbalēšanu un var atstāt rētas. Tā vietā viegli papliķē tetovējuma vietu vai uzliec aukstu kompresi. Var lietot arī hipoalerģisku krēmu. 

Fiziskās aktivitātes

Lai gan pēc tetovēšanās uzreiz var atsākt lielāko daļu savas ierastās sporta aktivitātes, ir dažas no kurām būtu ieteicams uz brīdi izvairīties, lai nodrošinātu labāku tetovējuma sadzīšanu. Piemēram, no tādiem kontaktsporta veidiem kā cīņa, hokejs, basketbols utt. Jebkura aktivitāte, kas veicina pārmērīgu svīšanu, var izraisīt baktēriju vairošanos brūcē. Lai novērstu baktēriju iedarbību, izvairies no ūdens aktivitātēm: peldēšana, vanna, džakuzi. Neej pirtī līdz tetovējuma krevele nebūs nonākusi nost. Pirmās 14 dienas mazgājoties izmanto tikai dušu.

Ievērojot šīs vadlīnijas, tu nodrošināsi priekšnoteikumus skaisti sadzijušam tetovējumam, kas izskatīsies labi ilgtermiņā. Atceries, ka katrs tetovējums ir unikāls, tāpat kā katra cilvēka āda. Vienmēr konsultējies ar tetovēšanas meistaru, lai saņemtu individuālu padomu! 

3. nedēļa: nostabilizēšanās fāze

3. vai 4. nedēļā tu pamanīsi, ka krāsas var nedaudz izbalēt – tas ir pilnīgi normāli. Tava āda joprojām dzīst, un augšējais ādas slānis var likt izskatīties tetovējumam mazāk spilgtam. Neuztraucies – tava āda turpina atjaunoties, pēc neilga laika krāsas atgriezīsies spilgtākas nekā iepriekš.

Saules iedarbība

Kad tetovējums ir sadzijis, tas var būt jutīgs, īpaši saules staru ietekmē. UV stari var izraisīt priekšlaicīgu tetovējuma izbalēšanu. Ja plāno atrasties saulē, pārliecinies, ka tetovējums ir nosegts ar apģērbu vai izmanto tetovējumiem paredzētu saules aizsargkrēmu ar augstu SPF. Atceries, ka aizsardzība pret saules stariem nav tikai dzīšanas posma ieteikums, bet gan ilgtermiņa apņemšanās, lai tetovējums saglabātu savu vislabāko izskatu.

Aktivitāšu atsākšana

Tu vari atsākt ierastās aktivitātes, piemēram, peldēšanu un sporta zāles apmeklēšanu. Pārliecinieties, ka baseins, kurā peldies, ir labi hlorēts, un izvairies no tetovējuma vietas mērcēšanas ilgāku laiku. Sporta zālē nodezinficē visu aprīkojumu, kuru lietosi un kas var nonākt saskarē ar tetovējumu.

Ilgtermiņa kopšana

Mitrinošs līdzeklis

Pat pēc tam, kad tetovējums ir pilnībā sadzijis, mitrināšana joprojām ir būtiska tetovējuma kopšanas sastāvdaļa. Labi mitrināts tetovējums izskatīsies spilgtāks un izteiksmīgāks. Izvēlieties hipoalerģisku losjonu bez smaržvielām vai specializētu tetovējuma mitrinātāju.

Saules aizsardzība

Mēs vēlamies pastiprināti uzsvērt: aizsardzība pret sauli ir ļoti svarīga tetovējuma ilgmūžībai! Pirms došanās saulē uz tetovējuma vienmēr uzklāj saules aizsargkrēmu ar augstu SPF. Tas ne tikai novērsīs tetovējuma izbalēšanu, bet arī pasargās tavu ādu no iespējama saules kaitējuma.

Tetovējuma korekcija

Pat vislabākajiem tetovējumiem pēc dažiem gadiem var būt nepieciešama korekcija. Izbalēšana laika gaitā ir dabiska, un dzīvesveida faktori, kā piemēram, saules iedarbība, var paātrināt šo procesu. Ja tavam tetovējumam nepieciešama atjaunošana, konsultējies ar savu meistaru par korekcijas iespējām. Parasti vislabāk ir pagaidīt vismaz dažus mēnešus pēc pirmās tetovēšanas sesijas, lai apsvērtu iespēju veikt tetovējuma korekciju.

Vienmēr atceries, ka tetovējums ir uz mūžu, tāpēc velti tā kopšanai pienācīgu uzmanību!

Esi gatavs tetovējumam?

© Rīgas Tinte. All rights reserved. Powered by druvoWEB.